CINIBA - Pierwsze kroki

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.
baner2.jpeg
001.jpeg
images/b2.jpg
images/d1.jpg
previous arrow
next arrow

Q & A

Korzystanie z CINiB-y jest naprawdę proste! Stawianie pierwszych kroków w bibliotece ułatwi kilka przystępnych instrukcji. Poniżej prezentujemy film o naszej książnicy oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

[opis]: poniżej zamieszczony został film zatytułowany „WDA Szkolenie dotyczące obsługi biblioteki. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka – CINiBA” z materiałami poświęconymi korzystaniu z Centrum. Film zrealizował Centrum Komunikacji Medialnej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

PIERWSZE KROKI: INSTRUKCJA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z CZYTNIKÓW EKRANU


Jak zapisać się do CINiB-y?

Warunkiem wypożyczenia książki jest posiadanie konta bibliotecznego. Jeśli nie posiadasz konta, możliwe jest zdalne zapisanie się do książnicy. Aby dokonać rejestracji, należy przejść do strony „Rejestracja czytelnika” (https://integro.ciniba.edu.pl/integro/registration) i wypełnić formularz. Po przesłaniu formularza trzeba: aktywować konto bezpośrednio w wypożyczalni – pamiętaj o zabraniu ze sobą legitymacji studenckiej oraz tradycyjnego indeksu, jeśli uczelnia go wydaje lub aktywować konto mailowo: na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. proszę wysłać prośbę o zdalne aktywowanie konta i poczekać na potwierdzenie. Po jego uzyskaniu można korzystać ze zdalnych usług biblioteki. Podczas wizyty w bibliotece należy udać się do wypożyczalni, zabierając ze sobą legitymację studencką oraz tradycyjny indeks, jeśli uczelnia go wydaje.

Jak wejść do katalogu INTEGRO?

W menu bocznym strony www.ciniba.edu.pl wybierz opcję „Katalogi”, po rozwinięciu strony wybierz opcję „Katalog elektroniczny UŚ i UE (INTEGRO) – wejście” lub na stronie głównej www.ciniba.edu.pl wejdź bezpośrednio do katalogu poprzez wpisanie danych w polu „Szukana fraza”. Aby dostać się na swoje konto biblioteczne zaloguj się poprzez numer ID czytelnika lub adres e-mail przypisany do konta.

Jak dotrzeć do interesującej nas książki?

W katalogu INTEGRO wybierz kategorię wyszukiwania, korzystając ze spisu zamieszczonego w opcji „Wszystkie pola”. Po wyszukaniu publikacji należy przejść do treści znajdujących się pod nazwą „Dokumenty przeznaczone do wypożyczania” oraz „Dokumenty przeznaczone do korzystania na miejscu”. Jeśli publikacja znajduje się w strefie wolnego dostępu, sygnatura książki wskaże jej lokalizację. Będzie można skorzystać z książki na miejscu lub ją wypożyczyć. Jeśli na półce w przestrzeni wolnego dostępu znajdziesz książkę oznaczoną czerwoną kropką, jest ona przeznaczona wyłącznie do korzystania na miejscu. Jeśli informacje zawarte w katalogu wskazują, że publikacja znajduje się w magazynie, można ją zamówić poprzez swoje konto biblioteczne i odebrać w wypożyczalni po otrzymaniu stosownego komunikatu. Jeśli informacje wskazują, że publikacja mieści się w oddziale specjalistycznym biblioteki, po jej odbiór należy udać się do odpowiedniej agendy.

Jak oznaczone są książki w strefie wolnego dostępu?

Czerwona kropka umiejscowiona na grzbiecie oznacza, że książka jest przeznaczona do korzystania na miejscu. Kolor paska umiejscowionego na grzbiecie oznacza dziedzinę, do której przynależy publikacja. Naklejka umiejscowiona na grzbiecie zawiera sygnaturę książki (symbol działu, dane publikacji, numer inwentarzowy).

Gdzie znajdę szczegółowe informacje o moim koncie czytelniczym?

Aby znaleźć szczegółowe informacje o swoim koncie czytelniczym, należy w górnej części strony wybrać opcję „ID – Konto użytkownika”. Po jej wybraniu w lewym bocznym menu ukaże się panel czytelnika. Aby uzyskać dostęp do danych, trzeba wpisać hasło w rubrykę, która wyświetli się po przejściu do konkretnej kategorii informacji. Można tam znaleźć między innymi informacje o wypożyczonych książkach, materiałach do korzystania na miejscu, etapie realizacji zamówienia.

Jak dokonać rezerwacji publikacji?

Jeśli wszystkie egzemplarze potrzebnej książki są wypożyczone, ponad ich listą znajdziesz opcję „Zarezerwuj”.


Gdzie znajdę informacje na temat opłat za nieterminowy zwrot dokumentów?

Przejdź do wspomnianego wyżej panelu czytelnika, a następnie wybierz opcję „Opłaty”. Znajdują się tam informacje o uregulowanych wpłatach, jak i tych oczekujących na płatność. Płatności można regulować elektronicznie.

Jak zaproponować zakup książki?

Jeśli w zbiorach nie posiadamy interesującej Cię publikacji, możesz zaproponować jej zakup. Należy przejść do wspomnianego wyżej panelu czytelnika, a następnie wybrać opcję „Propozycje zakupu”. Wyświetli się wówczas formularz zgłoszenia zamówienia, który trzeba wypełnić i przesłać poprzez opcję „Zgłoś nowy zakup”.

Udostępnij