CINIBA - CINIBA

Slider

Wystawa w CINiBA Artur Starczewski Plakat14 października we wtorek, o godzinie 9.00 w CINiBA odbył się wernisaż wystawy pod tytułem "Artur Starczewski – Plakaty". Organizatorami przedsięwzięcia są: Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Instytut Fizyki im. A. Chełkowskiego w Katowicach, Wydział Artystyczny UŚ w Cieszynie. Wstęp wolny - zapraszamy. Wystawa będzie prezentowana w Holu Głównym CINiBA do 8 listopada 2014 r./

Prof. Artur Starczewski (1935–2010)

Prof. Artur StarczewskiStudiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1966 roku. Zajmował się wiedzą wizualną będącą podstawą systematyzowania języka różnych dziedzin działań artystycznych. Był specjalistą w dziedzinie grafiki i plakatu.
Od 1973 roku, nieprzerwanie, związany z Wydziałem Pedagogiczno-Artystycznym, a następnie z Wydziałem Artystycznym w Cieszynie, gdzie współorganizował Instytut Wychowania Plastycznego. Pełnił funkcje prodziekana ds. nauczania, kierownika Zakładu Wiedzy Wizualnej, Formowania Otoczenia i Grafiki. Wieloletni kierownik Katedry Projektowania Graficznego.
Był Senatorem Uniwersytetu Śląskiego oraz członkiem komisji senackich. Od 1993 roku był pełnomocnikiem Rektora ds. współpracy z Uniwersytetem Polskim w Wilnie, działającym przy Stowarzyszeniu Naukowców Polaków Litwy.
Członek wielu polskich i międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń artystycznych i naukowych, w których pełnił rozliczne funkcje: prezesa Stowarzyszenia Integracji Artystycznej, prezesa Zarządu Okręgowego Związku Polskich Artystów Plastyków w Katowicach, wiceprezesa Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę INSEA, wiceprezesa Fundacji Promocji Sztuki Współczesnej im. J. Poniatowskiego.

Profesor Starczewski swoje grafiki i plakaty prezentował na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Laureat prestiżowej Nagrody im. Tadeusza Trepkowskiego oraz licznych nagród i wyróżnień uzyskanych na polskich i międzynarodowych konkursach plakatu. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie. Autor niepowtarzalnych projektów insygniów rektorskich i dziekańskich, sztandaru i godła Uniwersytetu Śląskiego oraz wielu innych uniwersyteckich projektów użytkowych.

Za wybitne dokonania artystyczne został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, Złotą Odznaką „Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego”, Odznaką „Za Zasługi dla Województwa Bielskiego”.

Foto: Źródło Gazeta Uniwersytecka UŚ