Czy instytucja naukowa musi wykonywać ruchy Browna?

Lucjan Piela
Uniwersytet Warszawski. Wydział Chemii

Wolność badań jest ważnym atrybutem funkcjonowania instytucji naukowej. Warunkiem jest ich wysoka jakość. Jakość powinna być zapewniona w procesie rzetelnej oceny badań przez społeczność światową. Jest to proces bardzo ważny, bo jakakolwiek izolacja instytucji doprowadza do jej degeneracji. Nie ma absolutnego zabezpieczenia przed izolacją, choć największe szanse na jej uniknięcie ma finansowanie badań w zależności od ich poziomu światowego. Poziom światowy wyznaczają najlepsi specjaliści, którzy są zwykle recenzentami najważniejszych światowych czasopism. Choć we wszystkich czasopismach można znaleźć artykuły naukowe o różnej wartości, to w często cytowanych czasopismach jest więcej artykułów opiniotwórczych niż w nieznanych nikomu lokalnych pismach. Oznacza to, że strategia finansowania w obszarach nauki mających kontakt z nauką światową może być oparta na dwóch filarach: rutynowo: na tzw. impact factor mierzącym wspomnianą cytowalność czasopism i wyjątkowo: na finansowaniu zdecydowanie innowacyjnych projektów badawczych. Pozwala to uniknąć przypadkowych decyzji ("ruchy Browna") w nauce.